Decyzje o budowie kominka w naszym domu podjąć najporządniej już na etapie sporządzania planu budynku. W następnej kolejności może być na to za późno. Nie w każdym domu kominek wolno wybudować bez jakichkolwiek przeszkód. Może nie zezwolić na to wentylacja, czy nieodpowiednie podłoże. Jednak wybitnie w wielu przypadkach kominki budujemy dopiero po paru latach użytkowania lokalu mieszkalnego. Wtedy jest to niemniej jednak obarczone już pewnymi trudnościami.

Najistotniejszy jest tu wybór właściwego miejsca. Powinno się ono odnajdować obok komina by umożliwić odpływ dymu. Kominki stereotypowe nie są kosztowne, co innego biokominki czy inne opcje, ale również można je zrobić w właściwej cenie – więcej na wodne wkłady kominkowe. Jesteśmy w stanie sobie na nie pozwolić bez dłuższych ekonomizacje. Gdy już wyłonimy miejsce oraz model kominka, jaki chcemy zbudować, poprawnie jest skonsultować się z projektantem. Ma okazję on nam pomóc ocieplić za pomocą kominka całe miejsce zamieszkania. W ten sposób zaoszczędzimy na ogrzewaniu, a ciepło wydobywające się z naszego paleniska będzie w pełni wyeksploatowane.

Kominek umie zbudować wspaniały nastrój w stworzonym przez nas mieszkaniu. Któż nie chciałby usiąść przy choince, obserwując spalające się z trzaskiem drwa w palenisku. Pamiętajmy jednakże o zachowaniu dobrego bezpieczeństwa. Kiedy tak właściwie spalane przez nas w kominku drewno jest mokre, iskry mogą zostać wyrzucone przez ogień nawet na odległość paru metrów. Może to być dla nas uprzedzeniem, żeby przenigdy nie zostawiać płonącego ognia samemu sobie. Kominek powinien być otoczony płytkami lub palenisko powinno być zasłonięte szybą.

Będzie to najskuteczniejsze zabezpieczenie przed niechcianym ogniem. Istotne jest żeby w pokoju lub ewentualnie salonie, gdzie znajduję się nasza konstrukcja na podłożu nie znajdował się dywan czy również o zgrozo, maty plecione. Budując kominek powinniśmy pamiętać, że bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. Spora część osób naturalnie z powodu strachu przed zaprószeniem ognia decyduje się na kominki gazowe. Nie żąda to też sporego zapasu drzewa i pracy przy nim. Instalacja gazowego wkładu w nasze palenisko też nie da nam stu procentowego bezpieczeństwa.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY