Tablica manipulacyjna – jak samemu taką zrobić

Jedną z bardziej popularnych zabawek edukacyjnych w ostatnim czasie stały się tablice manipulacyjne. Są one mało skomplikowane do wykonania, a jednocześnie doskonale zwracają dziecięcą uwagę i rozwijają ich zdolności manualne i wyobraźnię. Wytwórcy takich tablic oferują ogromne ich zróżnicowanie. W sprzedaży można znaleźć tablice duże i małe, o paru    czy nawet parudziesięciu częściach.

Same elementy tablic również mogą być niezwykle różnorodne, przez co rodzice dobrać mogą taki ich zestaw, który będzie najodpowiedniejszy dla ich malucha. Ceny za tablice edukacyjne dla dzieci zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a przy największych wersjach kończyć się mogą na kilkuset. W dużym stopniu są uzależnione od wykonania oraz od tego, co się na nich znajduje. Lecz taka tablica manualna może zostać również zrobiona samodzielnie. Jeżeli ktoś ma choć trochę zdolności manualnych, to bez większych problemów powinien sobie z czymś takim poradzić. Przede wszystkim rozpocząć należy od przygotowania odpowiedniej bazy.

Wykonana ona może być z drewnianej deski, świetnie nadaje się też na to grubsza sklejka. Deskę czy sklejkę należy dociąć na odpowiedni wymiar, a następnie dokładnie zeszlifować rogi, aby nie zostawić żadnych ostrych krawędzi. Po pomalowaniu bezpiecznym dla dzieci lakierem zabrać się można za dokręcanie pozostałych elementów. Te mogą być bardzo różne, w zależności od tego co zostanie znalezione. Świetnie sprawdzają się rozmaite koła zębate, pokrętła i przełączniki, jakie uczą maluchy różnych nowych ruchów, jednocześnie ucząc cierpliwości i wytrwałości.

Na takiej tablicy można też przyczepić przedmioty z klawiszami, przykładowo telefon komórkowy, kalkulator czy pilot do telewizora. Jeśli rodziców nie przerażają hałasy, to pomyśleć również można o trąbce, cymbałkach albo dzwonku, te elementy świetnie stymulować będą słuch dziecka. Podejmując decyzję o zrobieniu trzeba pamiętać o tym, że tablica edukacyjna dla dzieci musi zapewnić pełne bezpieczeństwo dla używających jej dzieci, z tego też powodu nic nie może od niej odpadać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY