Terapia długoterminowa oraz lekarstwa przeciwko depresji

Melancholia u kobiet ma okazję być zauważana, jako szybciej oraz częściej występująca aniżeli depresja u mężczyzn. Lekarze postrzegają kobiety, jako o wiele bardziej podatne na depresję, która w dodatku wielokrotnie pozostaje nierozpoznana. Być może wypływa to z tego, iż kobiety okazjonalnie zgłaszają się do lekarza, a to sprawia, że depresja rzadziej zostaje nierozpoznana. Faktem jest niemniej jednak, że są różnice fizjologiczne pomiędzy mężczyznami i kobietami, które czynią kobiety znacznie bardziej podatne na depresję. Najistotniejszą z tych różnic jest poziom hormonów płciowych.

Kobiety mają znacznie wyższe poziomy owych hormonów, a do tego zmieniają się one w cyklu miesiączkowym, ciąży, i menopauzie. Leki obejmujące hormony płciowe również mogą wywoływać symptomy depresyjne. Dość niejednokrotnie wśród kobiet zdarza się depresja po porodzie, co uwydatnia terapia dda radom. Najczęściej rozpoczyna się ona w sposób niezauważalny, a odbierana jest, jako przytłoczenie nadmiarem odpowiedzialności za dziecko.

Nieraz kobieta czuje lęk, zwłaszcza lek o zdrowie i rozwój swego dziecka. W okresie dwóch tygodni po porodzie w większości wypadków zdarza się u kobiet depresja ciężka. Jej prawdopodobieństwo jest najogromniejsze po urodzeniu pierwszego dziecka, u kobiet, jakie już chorowały psychicznie. Uważa się, że zmiany hormonalne są czynnikiem wyzwalającym u kobiety, która miała predyspozycję do depresji. W ciężkiej depresji kobieta traci kontakt z rzeczywistością, może posiadać urojenia, a nawet omamy. W takiej sytuacji ma okazję być także zagrożone dziecko.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY