Czy opłaca się zostać geodetą, na jakie dochody można liczyć w tym zawodzie

Budowa swojego wymarzonego domu będzie się wiązać z wieloma obowiązkami. Nie da się tak zwyczajnie wykopać dziurę pod fundamenty, zalać je betonem i zacząć budować ściany. Trzeba też nawiązać współpracę z różnymi fachowcami, a jednym z nich będzie geodeta. Pomoc geodety jest potrzebna na różnych etapach.

Pierwszy kontakt często ma miejsce zanim się zakupi działkę, na przykład po to aby poznać dokładnie jej granice. Bardzo się to także może przydać do postawienia jakiegoś ogrodzenia, żeby nie było niepotrzebnego sporu z którymś z sąsiadów. Mając znaleziony plan domu trzeba go ustawić w odpowiedni sposób na obszarze działki. To także będzie zadanie geodety, który wszystko zrealizuje opierając się na mapie projektowej. Na mapie należy umieścić zarówno mieszkalny budynek, jak również niezbędne przyłącza.

Jeżeli cała dokumentacja zostanie całkiem zatwierdzona i właściciel uzyska pozwolenie na budowę, to koniecznie wyznaczyć należy na obszarze działki miejsce, w którym budynek zostanie postawiony. To również należeć będzie do zadań geodety, który powinien zamontować w tym celu w wyznaczonych miejscach znaki geodezyjne. Mają one duże znaczenie, ponieważ w oparciu o nie będą wykonywane fundamenty. Na tym etapie ustala się także dokładne położenie wszystkich instalacji, jeżeli będą one przebiegać pod powierzchnią. Ale to jeszcze nie koniec, bowiem taki specjalista z firmy https://horyzontgeodezja.pl/ będzie się jeszcze raz musiał pojawić na budowie, już po jej skończeniu, aby wykonać pomiary końcowe i sprawdzić czy wszystko wykonane zostało zgodnie z planem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY