Jakim sposobem muzyka wpływa na człowieka?

Muzyka jazzowa zaistniała już na początku XX wieku. Cechuje się rytmem synkopowanym i wieloma improwizacjami. Ma to związek z tym, że główni muzycy jazzowi, jakimi byli afroamerykanie nie znali nut. Istotą tej muzyki jest zwinne „bawienie” się taktem, zachowując jego lekkość i sprężystość. W muzyce jazzowej wyróżnia się kilka odgałęzień, jak Swing, Bop czy Cool. Do popularnych muzyków należy z pewnością Jan Garbarek, norweski saksofonista, jednakowoż krajowego pochodzenia.

Najszerzej asocjowanym muzykiem, jest natomiast Louis Armstrong, trębacz, jaki zmarł w 1971 roku, jeśli chodzi zaś o perkusję, będzie to Buddy Rich legendarny z fenomenalnej techniki, był liderem Buddy Rich Big Band. Jazz do Polski trafił w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

W czasie stalinizmu był jednak zakazany, jako muzyka zgniłego zachodu. Do dziś granie jazzu uważane jest za wyższy poziom „wtajemniczenia” przez wszystkich muzyków – ważne są także porządne sprzęty, jak scan speak głośniki. Sama muzyka tudzież ma się prawidłowo oraz choć liczba słuchaczy zmalała, to ciągle są jeszcze kluby w których grany jest jazz. Pierwszymi muzykami odgrywającymi bluesa, byli afroamerykanie wywodzący się z południa Stanów Zjednoczonych. Blues jest dość starą muzyką, jej początki sięgają połowy XIX wieku. W tej muzyce problematyką jest strapienie, niezadowolenie. A on może posiadać równe przyczyny, jak niespełniona miłość, lub niezadowolenie ze społeczeństwa, nierówności rasowych. Samo słowo blues w języku angielskim świadczy rozpacz.

W pierwszej chwili blues był tylko śpiewany, dopiero w dawnym wieku zaczęto dodawać następne instrumenty. Najprawidłowiej kultowym muzykiem bluesowym jest B.B. King, o jakim mówi się, iż jest królem tej muzyki. Blues poprzez lata mocno się rozwinął, powstało dużo odłamów. Najsławniejszym, polskim bluesrockowym zespołem jest bez negowania Dżem, jakiego nieżyjący już od wielu lat wokalista Ryszard Riedel stał się domeną tej muzyki. Dżem gra w dalszym ciągu, niemniej jednak ich muzyka nie wszystkich przekonuje. Blues w dzisiejszych czasach ma się bardzo prawidłowo oraz nadal przyciąga wielu wielbicieli. Wciąż istnieją kluby gdzie grana jest jedynie ta muzyka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY