Parametry pomp ciepła oraz ich rodzaje – co wybrać?

Ciepło pobierane z ziemi przemieszczane jest za pomocą pompy ciepła do instalacji ogrzewczej danego mieszkania. Przy czym należałoby zaznaczyć, że istnienie pompy ciepła wyekwipowanej w tzw. sprężarkę pozwala na fuzję ciepła branego z ziemi z ciepłą deszczówką, jaka spłynęła z dachu bądź też promieniami słonecznymi zebranymi przez baterię. Dzięki takim fuzjom odwierty geotermalne nie powinny być wykonywane na rygorystycznych głębokościach. Można poprzestać na np. niecałych 200 metrach.

Ciepło gruntów jałowych wynosi 45 C dopiero na poziomie kilkuset metrów w głąb, w trakcie gdy ciepło o temperaturze 10oC pobrane z głębokości 7m także wolno ogrzać do 40 C za wsparciem owej sprężarki. Przy wykorzystaniu sprężarki nie wypada się kłopotać wykopaniem głębokiego dołu. Wiercenie na odległości przekraczające 200m w głąb wiąże się z większymi kosztami. Żeby niemniej jednak instalacja zdawała egzamin, musi być rozległa płaszczyznowo. A w następstwie tego użycie ciepła gruntowego najlepiej wykorzystywać przy ocieplaniu podłogowym lub ewentualnie ściennym.

Na terenach wyżynnych oraz górzystych odwiecznym problemem było dostarczanie cieczy na wyższe partie, w trakcie kiedy źródło było na dole. Nad możliwościami niemal bezwysiłkowego dostarczania cieczy na wyższe miejsca myślał już Archimedes, lecz dopiero później ulepszono jego tzw. śrubę na pompę. Pompy wodne i ciepłownicze są sprzętami wykorzystującymi właściwości fizyczne powietrza jak i wody, oraz prawa fizyki związane z dynamiką kinematyką i grawitacją – panele fotowoltaiczne Wrocław. Idealna pompa ma dwa otwory: wlot (część ssawna) oraz wylot (część tłoczna). Aby urządzenie nazwać pompą i by mogła skutecznie sprężać transportowaną ciecz bądź osad musi posiadać również ona kilka obowiązkowych detalów. Są to tłok, membrana, wirnik i ewentualnie łopatki.

Pompy kiedyś wykorzystywane po największej części w rolnictwie dzisiaj przydają się w wydobywaniu energii ciepłowniczej. Odwierty geotermalne połączone są z domową instalacją ocieplania podłogowego oczywiście za pomocą pompy ciepłowniczej, która zwiększa wydajność pobieranego ciepła. Same wiertła także korzystają z dobrodziejstw pompy, kiedy w trakcie kopania pozbywają się np. nadmiaru ziemi.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY