Czy można uniknąć ciąży bez antykoncepcji?

Według NHS do wyboru jest 15 metod antykoncepcji, z których każda ma swój własny poziom skuteczności do rozważenia. Oznacza to jednak, że istnieje wiele opcji dla każdej osoby i okoliczności.

Więc z pewnością nie ma powodu, aby nie stosować jakiejś ochrony, jeśli próbujesz uniknąć ciąży? Cóż, nie wszyscy się zgadzają. Należy oczywiście wziąć pod uwagę czynniki religijne i kulturowe, a także wiele mitów i teorii dotyczących antykoncepcji i bezpiecznego seksu, które mogą mylić sprawy.

  1. Od metod seksu bez antykoncepcji po mity na temat samej antykoncepcji — zobaczmy, jak niektóre z tych teorii wytrzymują analizę.
  2. Uprawianie seksu podczas okresu

  3. Dużo się mówi o uprawianiu seksu podczas okresu. Przede wszystkim seks menstruacyjny jest bezpieczny i faktycznie może przynieść korzyści, takie jak ulga w skurczach menstruacyjnych.
  4. Jednak miesiączka nie powinna być traktowana jako skuteczna metoda antykoncepcji. Chociaż najprawdopodobniej zajdziesz w ciążę podczas owulacji, każdy cykl jest inny i może się zdarzyć, że zajdziesz w ciążę w okresie.

Technika wyciągania

Technika antykoncepcji typu pull-out polega na poleganiu na odpowiednim czasie partnera. Kiedy partner czuje, że zbliża się punkt kulminacyjny, „wyrywa się” z samicy, aby uniknąć uwolnienia plemników do pochwy. Jednak w tej chwili może to być trudne do efektywnego rozłożenia w czasie, co oznacza, że ​​technika wyciągania nie jest gwarantowanym sposobem uniknięcia ciąży. W rzeczywistości, gdyby 100 kobiet co roku stosowało tę technikę zapobiegania ciąży, około 22 miałoby niezamierzoną ciążę.

Uprawianie seksu podczas karmienia piersią

Wiele kobiet zakłada, że ​​istnieje bezpośrednia korelacja między ich życiem seksualnym a decyzją o karmieniu piersią. Badanie z 2005 roku wykazało, że kobiety karmiące piersią częściej opóźniały wznowienie stosunku niż te, które nie karmiły piersią.

Badania wykazały, że karmienie piersią może pomóc w zapobieganiu ciąży, jeśli spełnione są pewne warunki, a mianowicie, że kobieta jest w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka, nie miała cyklu miesiączkowego i jeśli dziecko karmi tylko mlekiem matki. Wszystkie te trzy warunki muszą być spełnione, aby karmienie piersią mogło w jakikolwiek sposób pomóc w antykoncepcji, a nawet wtedy istnieje duża szansa, że ​​zajdzie w ciążę. kliknij po więcej

Mity wokół kobiecej antykoncepcji

Według Światowej Organizacji Zdrowia w ostatnich latach stosowanie nowoczesnych antykoncepcji nieznacznie wzrosło. W 1990 roku 54% stosowało nowoczesną antykoncepcję, w porównaniu do 57,4% w 2015 roku. Jednak to wciąż prawie połowa populacji kobiet, które nie uprawiają bezpiecznego seksu.

Wynika to częściowo z mitów, które otaczają antykoncepcję kobiet. Jednym z takich mitów jest to, że antykoncepcja powoduje znaczny przyrost masy ciała. Analiza 49 badań w bazie danych przeglądów systematycznych Cochrane wykazała, że ​​przyjmowanie pigułek nie różni się znacząco od wagi kobiety.

Innym powszechnym nieporozumieniem jest to, że stosowanie antykoncepcji może prowadzić do wad wrodzonych u dzieci. W kilku badaniach nie znaleziono dowodów między przyjmowaniem antykoncepcji a prawdopodobieństwem wad wrodzonych. zapobieganie ciąży

Antykoncepcja jest kluczem

Bez względu na to, kiedy i jak odbywasz stosunek, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas antykoncepcji jest ważną częścią tego procesu. Światowa Organizacja Zdrowia podsumowuje niektóre z kluczowych korzyści płynących z antykoncepcji, w tym wzmocnienie pozycji ludzi, zmniejszenie liczby ciąż w okresie dorastania, spowolnienie wzrostu populacji, zmniejszenie śmiertelności niemowląt i pomoc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób.

Dlaczego więcej kobiet stosuje najmniej skuteczną kontrolę urodzeń, aby NIE zajść w ciążę?

Jeśli chodzi o kontrolę urodzeń, większość amerykańskich kobiet bierze pigułki. A drugą najpopularniejszą metodą jest sterylizacja. Ale nawet dzięki technologii wprowadzającej nową masę wkładek domacicznych i różnych odmian pigułek, rośnie bardziej staromodna forma kontroli urodzeń: metody świadomości płodności (FAM).

To naturalne planowanie rodziny jest zwykle kojarzone z Kościołem katolickim, ale coraz więcej kobiet zwraca się do niego po prostu po to, aby uniknąć hormonów i zmian cielesnych związanych z kontrolą urodzeń. A eksperci FAM twierdzą, że nie należy mylić tego z metodą rytmu; metoda FAM jest bardziej szczegółowa i ostrożniejsza.

To proces uświadamiania sobie sygnałów wysyłanych przez organizm i śledzenia ich” – wyjaśnia Ilene Richman, dyrektor Centrum Świadomości Płodności. Oznacza to uważną analizę i śledzenie podstawowej temperatury ciała (porannej temperatury przed wstaniem z łóżka, która wzrasta zaraz po owulacji), pozycji szyjki macicy i konsystencji płynu z pochwy.

Jesteś przytłoczony śledzeniem tego wszystkiego i robieniem tego w porządku?

To jest problem z FAM; eksperci ostrzegają, że jest to jedna z najmniej skutecznych metod kontroli urodzeń, ponieważ niewiele kobiet jest w stanie zrobić to poprawnie. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) twierdzi, że jedna na cztery kobiety, które stosują FAM w celu zapobiegania ciąży, zajdzie w ciążę. Ale co jeśli zrobią to poprawnie? Niemieckie badanie objęło 900 kobiet w ciągu 20 lat, które konsekwentnie (i dokładnie) stosowały metody FAM. Tylko 2% z tych kobiet miało niezamierzoną ciążę.

Ale po co zwracać się do czegoś, co nie jest łatwe do osiągnięcia? CNN donosi, że skutki uboczne, takie jak wielokrotne miesiączki, trądzik i zmienne emocje, skłoniły 29-letnią Kacey do porzucenia pigułki i wkładek domacicznych na rzecz FAM. I sama myśl o tych skutkach ubocznych wystarczyła, by 25-letnia Aisha trzymała się z dala od środków antykoncepcyjnych. „Dosłownie bałam się hormonalnej antykoncepcji. Nie podobały mi się potencjalne skutki uboczne” – powiedziała CNN. „Jestem zdrową osobą. Staram się jeść zdrową żywność, więc pomysł napompowania syntetycznymi hormonami nie przemawiał do mnie, w rzeczywistości był przerażający”.

Nowe technologie pomagają wyeliminować domysły i komplikacje z naturalnego planowania rodziny; aplikacje takie jak Kindara pomagają śledzić dane — takie jak podstawowa temperatura ciała i śluz szyjki macicy — i analizować je, aby lepiej zrozumieć swoje ciało. Dodatkowo jest część społecznościowa, więc po drodze otrzymasz wsparcie i opinie. (przez CNN)

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY