Jakie plusy i minusy posiadają panele winylowe

Najróżniejszych pomysłów na interesujące wykończenie podłóg w domu jest dużo. Bez przerwy ogromną popularnością się cieszą tradycyjne panele z drewna czy też podłogowe deski. Ale klienci coraz częściej zaczynają też kupować panele wykonane z winylu, które od jakiegoś czasu zaczynają być coraz powszechniej dostępne. A plusów tego typu rozwiązania jest wiele, chociaż jakieś wady zapewne też się znajdą. Przede wszystkim winyl jest bardzo odpornym i wytrzymałym materiałem.

Takie panele składają się z kilku warstw o różnej charakterystyce, a oprócz tego na górze pokrywa się je przezroczystą poliuretanową warstwą. Wszystko to powoduje, że mechaniczna wytrzymałość panela jest bardzo duża, w szczególności na zadrapania i zarysowania, nawet w odmianach przeznaczonych do domowego użytku. A takie panele można także z powodzeniem stosować w publicznych obiektach, w których natężenie ruchu jest na bardzo wysokim poziomie. Wystarczy tylko wybrać produkty o odpowiedniej specyfikacji, które przeznaczone są właśnie do takich zastosowań.

Z pewnością dużą zaletą tego typu paneli jest również wysoka odporność na wilgoć i wodę. Winyl to tworzywo sztuczne, nie ma więc ryzyka że zostanie on rozwarstwiony. Z tego powodu z powodzeniem panele winylowe stosować można w takich pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko zachlapania, na przykład kuchnie czy łazienki. Bardzo łatwa jest także pielęgnacja takich paneli. W większości przypadków wystarczy ich dobre odkurzenie, a jeżeli pojawi się potrzeba umycia, to można to zrobić przy pomocy delikatnych preparatów.

Panele winylowe są łatwe do ułożenia, jeśli ktoś ma odrobinę pojęcia o manualnych pracach to samemu to spokojnie zrobi. Ale będzie się z tym wiązać jedna niedogodność, a mianowicie potrzeba bardzo dokładnego wyrównania posadzki. Musi być ona bardzo prosta, ponieważ każda nierówność może mogą spowodować ułamanie delikatnych zamków. Z tego też powodu przy montażu niezwykle ważną rzeczą jest także zastosowanie odpowiedniego podkładu, przeznaczonego właśnie pod ten rodzaj paneli.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY