Czy warto inwestować pieniądze w mieszkania energooszczędne oraz smart?

Domy zarówno energooszczędne, jak i tak oznaczane pasywne mają łączne zadanie – maksymalne oszczędzanie energii w trakcie ich użytkowania. Oba te rodzaje domów mają wobec tego w sobie niezmiernie wiele podobieństw i wspólnych cech, jak choćby rozmieszczenie pojedynczych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak również przeszklenie optymalne ściany południowej obiektu. Jednakowoż mają i kilka cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, tudzież domy pasywne są w stanie posiadać dach tylko jedno lub dwuspadowy.

W domach pasywnych następuje zupełne zamknięcie przeszkleń w ścianie oraz dachu od witryny północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego typu są dopuszczalne, jednakże zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają porządny współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być większy niż 0,2 W/(m2K), natomiast w domach z rodzaju pasywnych współczynnik ten jest jeszcze nieomal dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji także są różnice w obu rodzajach domów, w energooszczędnych sprawność odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, natomiast w domach pasywnych jest jeszcze większy, albowiem aż 80 procent.

W dobie kryzysu energetycznego, co wiąże się chociażby z drożejącą coraz bardziej energią oraz powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym świecie, projektanci i budowniczowie domów projektują coraz to innowacyjne techniki i rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie wobec tego z tymi założeniami domy przyszłości to będą oczywiście domy w najważniejszym stopniu energooszczędne, naturalnie zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, wspomagane źródłami energii proekologicznej. Dobrą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom zestaw. Takie mieszkania będą przeszklone od południowej, by maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą także umiejscowione takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, natomiast od północnej garaż, spiżarka i pozostałe pomieszczenia gospodarcze, niewymagające gigantycznego źródła ciepła do funkcjonowania.

Kształt domu też będzie jak najprostszy, by zminimalizować powierzchnie ścian czy dachu, skąd przecież ucieka największa ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a więc miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób nieposzlakowany, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na pułapie 80 procent.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY