Czy energetyczne świadectwo jest aktualnie obowiązkowe

W ciągu najbliższego czasu właścicieli starszych domów i mieszkań czeka kolejna rewolucja. Postarać się oni bowiem będą musieli o zrobienie energetycznego świadectwa, które będzie wymagane dla wszystkich budynków. Jeżeli ktoś zamierza tego nie robić, to musi mieć świadomość że naraża się w ten sposób na grzywnę wynoszącą nawet do 5 tysięcy.

Takie Świadectwo energetyczne to nic innego jak dokument, jaki informuje o pełnym zapotrzebowaniu budynku na energię, zarówno związaną z chłodzeniem i ogrzewaniem, jak również oświetleniem czy podgrzewaniem wody. A wszystko to w dużej mierze uzależnione jest od stanu technicznego i zastosowanych technologii i materiałów. Zgodnie z przepisami Świadectwa energetyczne zawierać muszą kilka istotnych informacji. Po pierwsze w takich dokumentach muszą się znaleźć fotografie frontu obiektu, a także szczegółowy plan nieruchomości wraz ze wymiarowanymi pomieszczeniami.

Także będzie potrzebna informacja o tym, jaką mają grubość i ocieplenie ściany i stropy, a także z czym sąsiaduje dany lokal. Z ważnych informacji wymienić jeszcze trzeba sposób ogrzewania budynku oraz przygotowywania ciepłej użytkowej wody. Ważnym elementem każdego takiego certyfikatu są wyliczenia zrobione przez osobę go wykonującą. Takie wyliczenia opierają się na informacjach podanych przez właściciela, z tego też powodu nie można tutaj przekazywać fałszywych danych. Jeśli zostanie to wykryte, to certyfikat będzie nieważny, a poza tym właściciel się narazi na finansowe konsekwencje.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY